HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ DNAPac™ RP Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Get high resolution LC and LC-MS separation of oligonucleotides, including double-stranded (ds) DNA/RNA fragments, using these DNAPac reversed phase columns.
Thermo Scientific™ ProSwift™ RP-1S PSDVB Reversed Phase HPLC Column, Monolith, 4.6 mm x 50 mm
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Pore Size: Monolith; Column Phase: Reversed Phase
Thermo Scientific™ Acclaim™ PepMap™ 100 C18 HPLC Columns
Use for high-resolution tryptic, natural, and synthetic peptide analyses. Its high loading capacity is exceptional for low abundant peptides in complex proteomic samples.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ MAbPac™ SCX-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these strong cation-exchange columns for high-resolution, high efficiency analysis of monoclonal antibodies (mAbs) and associated variants.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Temperature | Ambient to 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12 |
Thermo Scientific™ MAbPac™ Reversed Phase HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use the new Thermo Scientific™ MAbPac™ RP columns for high-performance reversed-phase (RP) HPLC and LC/MS characterization of monoclonal antibodies (mAbs), fragments, variants, antibody drug conjugates (ADCs), PEGylated proteins, and bispecific proteins.
| Pore Size | 1500 Å |
|---|---|
| Particle Size | 4 μm |
| Phase | Reversed Phase |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
TSKgel™ SWXL Column, 8 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
An excellent choice for pegylated proteins or glycosylated biomolecules. The fractionation range is applicable for globular protein samples up to 7 million Da.
Thermo Scientific™ Accucore™ C30 HPLC Columns
Use this specially designed solid core column for fast, high-resolution separations of hydrophobic, long-chain compounds.
| Pore Size | 150 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C30 |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 80 m²/g |
| Max. Pressure | 14500 psi (1000 bar) |
| Product Line | Accucore |
| USP Type | L62 |
Thermo Scientific™ Accucore™ 150 Amide HILIC HPLC Columns
Designed for the separation of hydrophilic biomolecules in HILIC mode—an excellent choice for glycan separations.
Thermo Scientific™ Acclaim™ Mixed Mode WCX-1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate cationic molecules with powerful adjustable selectivity control using this mixed-mode reversed-phase and weak cation-exchange LC column.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Hydrophobic Alkyl Chain with a Carboxyl Terminus |
| Temperature | 50°C |
| Phase | Reversed Phase, Ion Exchange, Ion Exclusion, HILIC |
| Endcapped | Proprietary |
| Column Type | Mixed Mode |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
| USP Type | L85 |
Thermo Scientific™ DNAPac™ PA200 Oligonucleotide HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enjoy strong anion exchange for high-resolution analysis and purification of synthetic oligonucleotides with Thermo Scientific™ DNAPac™ PA200 Oligonucleotide HPLC Columns.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Stationary Phase | Quaternary Ammonium |
| Temperature | 85°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Column Type | Ion Exchange |
| Quantity | Each |
| Technique | Bio-LC |
| Product Line | DNAPac |
Thermo Scientific™ ProPac™ WCX-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate proteins and their variants using these weak cation-exchange columns with exceptionally high resolution.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Carboxylate |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12 |
| Quantity | Each |
| Product Line | ProPac |
Thermo Scientific™ Aquasil™ 3μm C18 HPLC Columns
Available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 310 m²/g |
| USP Type | L1 |
| Column Format | Analytical Column |
Thermo Scientific™ Hypercarb™ Porous Graphitic Carbon HPLC Columns
Use for enhanced retention of polar compounds and separation of structurally related analytes with stability at pH extremes and high temperature.
Thermo Scientific™ Aquasil™ 5μm C18 HPLC Columns, 5?m Particle Size
Thermo ScientificTM AquasilTM 5μm C18 HPLC Columns are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 310 m²/g |
| USP Type | L1 |
| Column Format | Analytical Column |
Thermo Scientific™ MAbPac™ SEC-1 Size Exclusion Chromatography HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these SEC columns for monoclonal antibody (mAb) analysis, including the high-resolution separation of monomers, aggregates and fragments.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Solvents | 100% Organic Solvents |
| Temperature | 30°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Column Type | Size Exclusion |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Quantity | Each |
| Product Line | MAbPac |